Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.

Dzisiaj jest:  17 Czerwca 2024
   

Pro Memoria
Opublikowano: środa, 07, grudzień 2016 20:00

„Polak - Wegier dwa Bratanki i do szabli i do szklanki” To przysłowie zarówno w Polsce jak i na Węgrzech znają prawie wszyscy. Przysłowie to niesie ze sobą swoistą prawdę mówiącą o istnieniu w Europie dwóch narodów, które mówią zupełnie obcymi sobie językami, jednaki mają bardzo podobną mentalność. Przyjaźnie obu krajów trwają nieprzerwanie od średniowiecza, a i w obecnych czasach więzi te są równie silne.

Czytaj więcej...

Europejskie Dni Dziedzictwa w Brukseli
Opublikowano: środa, 07, grudzień 2016 18:00

W dniach od 12 do 15 kwietnia w Brukseli Komisja Europejska zorganizowała „Dni Znaku Dziedzictwa Europejskiego”, podczas których odbyło się szereg paneli dyskusyjnych, prezentacji i dyskusji dotyczących działań podejmowanych na rzecz rozwoju miejsc związanych znakiem dziedzictwa, którym to w bieżącym roku wyróżniony została Cmentarz Wojny nr 123 w Łużnej.

Czytaj więcej...

Praca Wojska
Opublikowano: środa, 07, grudzień 2016 19:00

Na cmentarzu nr 123 Łużna Pustki trwały prace renowacyjne, prowadzone przez żołnierzy z Batalionu Logistycznego Bundeswehry z Niemiec oraz z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy wchodzących w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Organizacja obozu polsko-niemieckiego jest koordynowana przez Fundację Polsko Niemiecką „Pamięć” z Warszawy, wespół z Niemieckim Związkiem Opieki nad Grobami Volksbund. Celem Fundacji jest ochrona miejsc pamięci, cmentarzy i grobów ofiar wojen, upowszechnianie wiedzy i utrwalanie tradycji poszanowania miejsc pamięci i grobów, szczególnie wśród młodzieży, rozwijanie kontaktów z krajowymi i zagranicznymi organizacjami o podobnych celach działania.

Czytaj więcej...

Przecięcie wstęgi
Opublikowano: środa, 07, grudzień 2016 16:00

Niespełna cztery miesiące temu na cmentarzu nr 123 na wzgórzu Pustki w Łużnej, byliśmy świadkami podpisania aktu erekcyjnego i uroczystego wmurowania kamienia węgielnego w fundamenty odbudowywanej gontyny. Dziś w swojej nowej odsłonie góruje dumnie nad piękną odrestaurowaną nekropolią zrekonstruowana kaplica. Aby przywrócić jej pełną świetność wykonawcy na przestrzeni 4 miesięcy musieli nie tylko zaangażować specjalistyczny sprzęt budowlany, ale przede wszystkim zadbać o najdrobniejsze szczegóły w odtworzeniu detali i doborze właściwego materiału.

Czytaj więcej...

Wmurowanie kamienia węgielnego
Opublikowano: środa, 07, grudzień 2016 18:11

28 czerwca 2013 roku na cmentarzu nr 123 na wzgórzu Pustki w Lużnej dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego w fundament odbudowywanej gontyny. Na wzgórzu górowała Drewniana gontyna projektu Duszana Jurkowicza , która Spłonęła w czerwcu 1985 roku. Po 30 latach , dzięki staraniom samorządów Województwa Małopolskiego, Powiatu Gorlickiego oraz Gminy Łużna rozpoczęła się odbudowa kaplicy według oryginalnego projektu z 1917 roku oraz renowacja cmentarza.

Czytaj więcej...

Copyright © 2016 ZDE. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kreacja: DM Studio