
Uroczysta ceremonia wręczenia Znaków Dziedzictwa miała miejsce w wiekowych murach Biblioteki Solvej, położonej w malowniczym Parku Leopolda w samym centrum Brukseli, w sąsiedztwie Parlamentu Europejskiego.
Wśród zaproszonych na uroczystą galę znaleźli się Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, politycy, Zespół Ekspertów rekomendujących obiekty do otrzymania znaku, reprezentanci obiektów i miejsc które otrzymały Znak Dziedzictwa Europejskiego, a także osobistości i autorytety z dziedziny kultury z całej Europy. Gminę Łużna reprezentował Wojewoda Małopolski Józef Pilch, oraz Wójt Gminy Łużna Kazimierz krok. Podczas ceremonii zaprezentowano filmy ukazujące miejsca które w roku bieżącym otrzymały Znak Dziedzictwa Europejskiego. Kilku minutowa prezentacja Łużnej, zrealizowana podczas pobytu w Polsce przez Luka Dimolena, wywarła na zebranych ogromne wrażenie. Film w pigułce przedstawia historię Łużnej i cmentarza na Pustkach, jako reprezentanta ponad 400 nekropoli z Pierwszej Wojny Światowej w dawnej Galicji. Można w nim zobaczyć znajome twarze Zbigniewa Majchra, Wójta Kazimierza Kroka, uczniów Zespołu Szkół w Łużnej, oraz Chór Cantabile, którego interpretacja utworu „Wzgórze Pustki” jest elementem ścieżki dźwiękowej filmu.
Znak dziedzictwa z rąk Tibora Navrakcisa – Komisarza do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu odebrał Włodarz Gminy Kazimierz Krok. Tym samym Cmentarz na Pustkach dołączył do 28 miejsc w Europie które mogą poszczyć się tym wyjątkowym znakiem. Z Polski nominowane dotąd zostały: historyczne budynki Stoczni Gdańskiej, zabytki związane z Unią Lubelską z 1569 r. i Konstytucja 3 Maja. Tym samym Polska będzie jedynym krajem unijnym uhonorowanym aż czterema wpisami.
Dni Dziedzictwa Europejskiego to przede szereg prezentacji, paneli dyskusyjnych, wystąpień oraz wywiadów. Wydarzenie to pozwoliło nie tylko na zaprezentowanie obiektu, gminy, powiatu czy województwa, ale dało możliwość bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami instytucji i osobami z Europy, związanymi z dziedziną dotyczącą dziedzictwa kulturowego i przedstawicielami obiektów które otrzymały Znak. Zasadniczym tematem który przewijał się w dyskusjach była sprawa działań jakie należy stale podejmować na rzecz rozwoju miejsc pod katem oddziaływania na lokalną, krajową i międzynarodową społeczność w duchu wartości europejskich, które te miejsca reprezentują. Sporo uwagi poświęcono kwestii finansowania i możliwości wsparcia działań na rzecz upowszechnienia wiedzy o samym znaku jak i obiektach które reprezentuje. Pomocne mają być tutaj fundusze z Programu Kreatywnej Europy, Europejskie Fundusze Strukturalne, czy Program Horyzont 2020. 15 kwietnia nasza delegacja wzięła udział w sesji plenarnej połączonej z pracami w czterech zespołach roboczych, na temat organizacji, struktury, zarządzania i działań dotyczących sieci miejsc powiązanych Znakiem Dziedzictwa. Był również czas na zaprezentowanie koncepcji budowy Dioramy Bitwy Gorlickiej ekspertom i osobom odpowiedzialnym za unijne finansowanie kultury. Sam menager Znaku Dziedzictwa Europejskiego Żerard Kolo entuzjastycznie odniósł się do planów powstania dioramy, jak i wskazał możliwości jej finansowania.
Przyznanie znaku nie kończy pracy i starań o zaznaczenie cmentarza na Pustkach na europejskiej mapie dziedzictwa. W roku 2017 czeka Łużną monitoring i ocena zmian jakie dokonały się od czasu przyznania Znaku Dziedzictwa Europejskiego i wykazanie działań jakie zostały podjęte na rzecz szerzenia wiedzy o miejscach powiązanych tym znakiem.
http://zde.luzna.pl/wydarzenia/5-europejskie-dni-dziedzictwa-w-brukseli.html#sigFreeId945bd3cc1e