Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.

Dzisiaj jest:  31 Maja 2024
   

Praca Wojska
Opublikowano: środa, 07, grudzień 2016 19:00

 

Żołnierze podczas pobytu w Łużnej przeprowadzili ogrom prac renowacyjnych, w tym wymiany krzyży nagrobnych w dolnej części cmentarza. Praca ta wymagała sporego wysiłku, gdyż wiąże się z usunięciem dotychczasowych betonowych cokolików, ceowników, krzyży ora montażem nowych. Równocześnie wykonywane były prace porządkowe przy kwaterach i alejkach. Wszystkie prowadzone na cmentarzu prace są kontynuacją prac podjętych w roku 2012, mających na celu przywrócenie zabytkowego obiektu do stanu pierwotnego. Cmentarz nr 123 wpisany do rejestru zabytków, jest pamiątką działań I wojny światowej, która odegrała znaczącą rolę w historii Europy. Reprezentuje on zespół 401 cmentarzy wojennych z I wojny światowej i stanowi wyjątkowy zabytek kultury i sztuki. Stanowi wielonarodowe dziedzictwo kulturowe, unikatowe na skalę europejską, które promuje wartości takie jak godność ludzka, równość i braterstwo różnych ludzi różnych narodów, pojednanie i pokój.


Dopełnieniem pobytu żołnierzy obu narodowości na łużnianskiej ziemi był uroczysty Apel Pamięci, w hołdzie żołnierzom poległym i pochowanym w czasie krwawej bitwy pod Gorlicami - i tym którzy na wielu frontach I Wojny Światowej oddali swoje życie. Żołnierze włożyli dużo serca i wysiłku w przygotowanie uroczystości, a wieczorna sceneria, pochodnie, urzekająca muzyka i świetlna luminacja zrobiła na zebranych ogromne wrażenie, zwłaszcza że scenariusz apelu żołnierze do końca utrzymywali w sekrecie.


Na zakończenie pobytu żołnierzy na terenie Łużnej, włodarze gminy zorganizowali uroczyste zakończenie prac zapraszając wszystkich do Gminnym Ośrodku Kultury na okolicznościowe spotkanie. Było ono okazją do podziękowań, za trud jakie Bundeswera i Wojsko Polskie rękami swoich przedstawicieli włożyło w renowację nekropolii na Pustkach. Słów podziękowania i wdzięczności nie szczędził Wójt Gminy Łużna Kazimierz Krok.

 

 

 

 

Copyright © 2016 ZDE. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kreacja: DM Studio