Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.

Dzisiaj jest:  30 Maja 2024
   

Pro Memoria
Opublikowano: środa, 07, grudzień 2016 20:00


W miniona niedzielę wystarczyło przyjechać do Lużnej, by przekonać się o sile naszych wspólnych relacji. Na zaproszenie konsul generalnej Republiki Węgierskiej Adrian Kyrmendy, w naszym kraju przebywał Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér. Towarzyszyła mu 150 osobowa grupa węgierskich pielgrzymów na czele z biskupem polowym wojska węgierskiego Ks. Lászlo Bíro. Ważnym pretekstem tej wizyty było także ogłoszenie przez parlamenty Polski i Węgier roku 2016 Rokiem Solidarności Polsko – Węgierskiej. Wspólnie strona polska i węgierska zorganizowała w ten dzień Międzynarodowe Spotkanie pod Znakiem Dziedzictwa Europejskiego – Pro Memoria.


Wizytą na Pustkach szef węgierskiego parlamentu chciał oddać hołd poległym rodakom podczas operacji gorlickiej w maju 1915 r. i wszystkim którzy zakończyli swój żołnierski szlak na tej ziemi. Kompania Honorowa i Orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej zapewniła uroczystą oprawę podczas apelu poległych i oddała salwę honorową czcząc poległych na pustkach. Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wielkiej wojny delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.


Zadowolenia z pobytu na terenie Gminy Łużna i uczestnictwa w uroczystościach nie krył Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier marszałek László Kövér.

 

 

 

 

Copyright © 2016 ZDE. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kreacja: DM Studio